Rozpoczynamy ADWENT

Rozpoczyna się czas szalony i jednocześnie magiczny – za nami pierwsza niedziela Adwentu. Tak, tak – już za niespełna miesiąc będziemy wyczekiwać pierwszej gwiazdki na niebie i przełamiemy się bieluśkim opłatkiem. I choć nie czuję już tego dziecięcego podniecenia prezentami, zgadywania „kto w tym roku przebierze się za Gwiazdora” i zupełnie z innej perspektywy patrzę na ten świecki wymiar świąt Bożego Narodzenia (wiecie sami – okna, firanki, choinka, nastrój, prezenty i  12 potraw na stole, a to wszystko między pracą zawodową, trybikami domowymi i niebotycznymi kolejkami w sklepach), to nadal z wielką radością w sercu i na duszy przygotowuję się do Gwiazdki, oczekuję jej i cieszę się tymi spokojnymi dniami z rodziną
Odkąd pamiętam święta spędzaliśmy „w kupie”. To były, są i będą święta rodzinne. I nie wyobrażam sobie, aby miało być inaczej…
Co roku dbam o to, aby wszystkim udzieliła się magia tych świąt. I choć moje chłopaki utyskują na te „pierdoły” w stylu świeczek, pierników, girlandy, żywej choinki, nowych bombek (choćby jednej, do kompletu, aby tradycji stało się zadość) i wieszania wianków, to jak wszystko już podłączę, powieszę i rozświetlę – mam jedno wielkie ” ŁAŁ”… to cieszy:) Więc dopóki jest „łał” – warto się stroić na święta, warto zdobić pierniki, warto wypełniać dom zapachem orzechów, pomarańczy, maku i miodu. I warto celebrować Adwent. 
Adwent to przede wszystkim oczekiwanie. Byłoby idealnie, gdyby to oczekiwanie odbywało się wspólnie, całą rodziną i codziennie przybliżało nas zarówno do siebie nawzajem jak i do dnia Bożego Narodzenia. Nie zawsze tak jest, bowiem w tym zagonionym świecie czasu mamy coraz mniej, a obowiązków coraz więcej. Warto więc zadbać nie tylko o czyste, ozdobione mieszkanie, suto zastawiony stół, wymarzone prezenty, ale przede wszystkim o to, aby ten czas był spędzany po prostu razem.
Adwentowe tradycje wianków i świec przybyły do nas z Niemiec, zresztą tak samo jak strojna choinka. A skoro z Niemiec, to jest to spuścizna Ewangelików. 
Pierwsze świece adwentowe zapłonęły w 1839 roku, kiedy to ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern prowadzący w Hamburgu jeden z pierwszych domów wychowawczych dla dzieci ulicy postanowił umilić wychowankom czas oczekiwania na Boże Narodzenie.  Jednocześnie pastor chciał nauczyć dzieci codziennej modlitwy i wspólnego celebrowania wieczorów w namiastce rodziny jaką próbował im stworzyć. Wobec tego w świetlicy domu, na ogromnym, dwumetrowym kole ustawiono świece: 4 duże symbolizujące cztery niedziele do Bożego Narodzenia oraz między nimi mniejsze – symbolizujące każdy dzień oczekiwania. Dzieciaki wraz z pastorem i darczyńcami codziennie zapalały jedną świecę – im bliżej było Boże Narodzenia, tym jaśniejsze stawało się pomieszczenie. Ta piękna symbolika grudniowych świąt przemówiła i do dzieci i do dorosłych – adwentowe wieńce wkrótce podbiły zwykłe domostwa
Zredukowano jedynie liczbę świec do czterech (kto miałby w domu miejsce na dwumetrowe koło…) zaś wieniec podwieszano nad stołem, a dni powszednie odliczano za pomocą kalendarzy adwentowych, które wręczano głównie dzieciom. Zielone gałązki i czerwone kokardy pojawiły się na wieńcach z czasem i jak wszystko miały swoją symbolikę – okrąg symbolizuje Boga i Jego nieskończoność, zielone gałązki to symbol trwającego życia, zaś ogień ma jak wszędzie moc oczyszczającą, rozświetlającą mrok i symbolizuje oczekiwanie i gotowość na przyjście na świat małego Jezusa. 
Dziś adwentowe wieńce, a raczej kompozycje mają wymiar bardziej ozdobny niż religijny, ale niezależnie od tego jaka jest nasza wiara – najważniejsze aby w ten czas być razem, aby okazywać sobie miłość i zainteresowanie. To też dobry czas na podreperowanie naszych wzajemnych  relacji rodzinnych – cały Adwent przed nami:)  
Warto ten czas wykorzystać tak, aby sama Wigilia była wolna od niedobrych emocji, niedopowiedzeń czy wzajemnych pretensji – temu może służyć również adwentowy kalendarz, który z roku na rok staje się czymś więcej niż pudełkiem czekoladek – staje się właśnie tablicą dobrych myśli, miłych słów, wzajemnych przeprosin i okazją do pokazania, jak bardzo nam na sobie wzajemnie zależy i jak jesteśmy dla siebie ważni:) 
Wyszperałam dla Was kilka zdjęć kompozycji adwentowych, kto zaspał ma jeszcze czas żeby nadrobić:) Do zrobienia takiej kompozycji potrzebujecie właściwie tylko czterech świec – reszta zależy od tego co macie pod ręką, na ile Wam się chce popracować nad wieńcem i czy ma to być wieniec tradycyjny, czy też kompozycja. W sieci znajdziecie całe mnóstwo dekoracji i pomysłów zarówno na wieniec jak i kalendarz, więc…  szukajcie, a znajdziecie:)
Najważniejsi jednak w tym czasie powinni być dla Was najbliżsi – Wasza Rodzina:)